ТЕМА 3. ПРОБЛЕМА ЗАБРУДНЕННЯ ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА ТА СТІЙКОСТІ ГЕОСИСТЕМ ДО АНТРОПОГЕННИХ НАВАНТАЖЕНЬ
УРОК №5
Тема: Категорія «забруднення». Основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища Мета: ознайомити учнів із поняттям «забруднення», з основними показниками забруднення, розглянути основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища; розвивати навички аналізу й синтезу інформації; формувати науковий світогляд та розуміння важливості свідомого і міцного володіння системою екологічних знань; виховувати бережливе ставлення до природи та естетичні смаки.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Методи, форми та прийоми навчання: інформаційно-рецептивний: мовний (розповідь-пояснення, бесіда, робота з підручником), наочний; репродуктивний (вправи та прийоми «Тест-контроль», «Буцинки», «Сніжна грудка», «Дерево рішень», «Екологічний бумеранг», «Мозковий штурм»); пошуковий (евристична бесіда, самостійна робота з підручником, складання таблиць)
Міжпредметні зв’язки: біологія, основи здоров’я
Обладнання й матеріали: малюнки, таблиці, відео-презентація із зображенням різних видів і джерел забруднення навколишнього середовища.
Девіз уроку: Природа – такий же унікум, як картина Рафаеля. Знищити її легко, відновити неможливо. І.П.Бородін
ХІД УРОКУ
І. Організаційний моментПривітання налаштування на робочий лад
ІІ. Актуалізація опорних знань
Тест-контроль
1. Екологія як наука сформувалась:
а) у стародавньому світі;
б) у середньовіччі;
в) у ХІХ столітті;
г) в кінці ХХ століття.
2. Термін «екологія» запропонував:
а) Аристотель;
б) Е.Геккель;
в) В.І.Вернадський;
г) М.Ф. Реймес.
3. Автором вчення про біосферу і ноосферу є:
а) К. Мебіус;
б) В. Вернадський;
в) Ф. Даль;
г) А. Тенслі.
4. Хімічні продукти, які утворюються без участі живих організмів - це:
а) Жива речовина;
б) Біогенна речовина;
в) Біокосна речовина;
г) Косна речовина.
5. Продуктами діяльності живих організмів є:
а) Жива речовина;
б) Біогенна речовина;
в) Біокосна речовина;
г) Косна речовина.
6.Вкажіть найнижчий рівень організації живої природи:
а) клітинний;
б) популяційний;
в) молекулярний;
г) організменний.
7. Яка з геосфер є найдавнішою:
а) соціосфера;
б) літосфера;
в) біосфера;
г) атмосфера.
8. Вкажіть помилкове твердження щодо біосфери:
а) біосфера – це організована оболонка Землі;
б) головною формою діяльності живих організмів у біосфері є їхня біохімічна робота;
в) біосфера – це глобальна екосистема планети, рушійною силою розвитку якої є жива речовина;
г) біосфера охоплює всю атмосферу та верхні шари літосфери та гідросфери.
9. Зазначте правильне твердження:
а) ноосфера – це «розумна» оболонка Землі;
б) ноосфера – це оболонка Землі, в якій живуть нові види організмів;
в) ноосфера є частинкою біосфери;
г) ноосфера – особлива оболонка Землі, яка розвивається поза біосферою.
10. Характерними ознаками ноосфери є:
а) масове створення речовин, які не є характерними для неї;
б) вихід ноосфери за межі біосфери у зв’язку із стрімким науково-технічним прогресом;
в) незалежність процесів у біосфері від діяльності людини;
г) розсіювання енергії у ноосфері, а не її накопичування, як це було до появи людства.
11. Який вчений розглядав ноосферу як певний стан біосфери, за якого розумова діяльність стає визначним фактором її розвитку.
а) Е.Геккель;
б) В.І.Вернадський;
в) Е.Леруа;
г) П.Т.де Шарден.
12. Аварія на ЧАЕС є:
а) екологічною проблемою;
б) екологічною катастрофою;
в) екологічною кризою;
г) екологічним наслідком.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Перегляд «Міні-фільму»
(Перегляд відео про забруднення ґрунту, води,повітря діяльністю людини)
2. Формування мети і завдань уроку
Спочатку ми разом з вами перевірили ваші глибокі знання
Тепер спробуємо дати відповідь на запитання: Категорія «Забруднення». Основні антропогенні джерела забруднення навколишнього середовища.
Потім потренуємо мозок – виконаємо різні вправи.
І, нарешті, покладемо до скриньки пам’яті дещо цінне – наші нові знання.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь учителя з елементами бесіди
Забруднення — це зміна якості навколишнього середовища, що призводить до негативних наслідків.
Розрізняють природні й антропогенні забруднення. Природне виникає в результаті природних причин — виверження вулканів, землетрусів, катастрофічних повеней, пожеж. Антропогенне забруднення — результат людської діяльності.
За масштабами забруднення поділяють на такі види:
• глобальні (планетарні): озонові дірки, кислотні дощі, парниковий ефект, підвищення рівня радіації і забруднення Світового океану;
• регіональні: забруднення окремих частин країни, басейну окремої річки, моря;
• локальні: невеликих масштабів від локальних джерел забруднення (вихлопна труба конкретного автомобіля, викид газоподібних чи твердих відходів окремого підприємства).
2. Складання таблиці
Основні показники забруднення навколишнього середовища
№
|
Показник
|
Характеристика
показника
|
1
|
Модуль
техногенного навантаження (М.т.н.)
|
Відношення
маси викидів забруднювальних речовин до одиниці площі. В Україні МТН
становить 1170т/км2
|
2
|
Гранично
допустима концентрація (ГДК)
|
Це максимальна концентрація якоїсь речовини в повітрі, воді, яка
не шкодить здоров’ю людини, не знижує її самопочуття й працездатності.
Виражається ГДК у повітрі – в мг/м3, воді – мг/л, у ґрунті і
продуктах харчування – кг/кг
|
3
|
Біологічна
потреба кисню (БПК)
|
Показник
забруднення води органічними сполуками, який визначається як кількість
Оксигену, необхідна для біохімічного окиснення органічних речовин, що
містяться в одиниці об’єму води за певний період часу. БПК5 оцінюють за 5
діб, БПК20 – за 20 діб
|
3. «Буцинки» або Банк усіляких цікавинок
(використання прийомів новизни й семантизації)
Сьогодні загальна потужність джерел антропогенного забруднення в багатьох випадках перевершує потужність природних. Природні джерела нітроген оксиду викидають 30 млн т на рік, а антропогенні — 35-50 млн т; сульфур діоксиду — відповідно, 30 і понад 150 млн т. У результаті діяльності людини свинцю потрапляє в біосферу в 10 разів більше, ніж у процесі природних забруднень.
Щорічні надходження пестицидів і мінеральних добрив на поля України сягають за 90 тис. т і 4,5 млн т відповідно.
Щорічно у водойми України скидається близько 4 млрд м3 забруднених стоків.
4. Самостійна робота учнів з підручником
Основні антропогенні джерела забруднення і вплив на живі організми
Прочитати текст підручника с. 34-35 і скласти опорний конспект
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Вправа «Екологічний бумеранг»
(метод конструювання правил)
ЛЮДИНА ПРИРОДА
Роздивіться схему «Екологічного бумерангу» і скажіть чому вона має таку назву. (учні висловлюють думки і пропозиції)
3. Вправа «Дерево рішень»
У класі встановлюється суха гілка («дерево») з предметами,що негативно впливають на природу: пластикові пляшки, консервна бляшанка, баночка з аерозолем, скляна пляшка, поліетиленовий пакетик, коробка сірників, книга, пральний порошок, шматок шини тощо
Методом мозкового штурму учні дають характеристику цим предметам з точки зору їх впливу на навколишнє середовище.
I. Підсумок уроку
Вправа «Сніжна грудка»
Слово – речення – питання - відповідь.
Перший учень проговорює слово, що стосується даної теми, другий складає речення з цим словом, третій складає питання до цього слова, а четвертий відповідає на нього.
II. Домашнє завдання
Вивчити 9 підручника.
III.Рефлексія «Піктограма настрою»
Вивчення психологічного стану учнів за піктограмою.
Перед вами піктограми зображень облич людини в різному емоційному стані. Відмітьте номер того зображення, яке відповідає вашому настрою на кінець уроку:
1. Задоволення.
2. Подив.
3. Сум
4. Незадоволення.
Немає коментарів :
Дописати коментар