Олімпіади та конкурси

ЗАВДАННЯ  ОЛІМПІАД

8 клас 
1. Хлопчик Петя провів два досліди. Спочатку в чашку для випарювання він налив 2 мл спирту і підпалив його, після чого залив полум’я водою із заздалегідь приготовленої пробірки. Полум’я зразу погасло. Потім Петя повторив такий же дослід з 2 мл бензину. Цього разу при доливанні води полум’я не погасло, а рідина продовжувала горіти. Як можна пояснити цей результат? 
2. В склад мінералу тальку входять магній, кремній, водень і кисень в масових співвідношеннях 36:56:1:96 відповідно. Визначте його найпростішу формулу. Складіть формулу тальку у вигляді формул оксидів елементів, які входять в склад тальку. 
3. Атмосфера однієї з планет складається з 60% метану (СН4) і 40% азоту. Чи можна в такій атмосфері використовувати неон для заповнення аеростатів? 
4. Складіть план суміші, що складається з купрум(ІІ) оксиду, порошку заліза, піску та йоду. 
5.Три мудреці, побачивши п’ятилітрову посудину, приготовлену для вина, посперечались. Один, заглянувши всередину, стверджував, що посудина порожня. Другий сказав, що посудина заповнена по вінця і що її вміст можна виразити однією хімічною формулою. А третій зумів їх переконати, що вони обидва неправі. І для впевненості розрахував загальне число молекул в посудині. Що сказав третій мудрець, і які обчислення він провів? (Умови вважати нормальними). 
6. Мідний купорос CuSO4∙5H2O масою 2,58 г розчинили у воді. До одержаного розчину додали розчин, який містить 1,58 г натрій сульфіду (Nа2S). Випав осад, який відфільтрували, висушили і зважили. Визначте масу осаду.
7. Скільки атомів входить в склад кубика з довжиною ребра 1 см, який виготовлено з чистого золота. Густина золота 19,32 г/см3.
8. Як, маючи мідь, сірку і користуючись повітрям, добути якомога більше складних речовин. Опишіть властивості добутих речовин.
Х + О2 →
Х + Вr2 →
Х + КОН →
Х + FеСl3 →
Х + SО2 → S + Н2О
Х + Вr2 →
Х + КОН →
Х + FеСl3 →
Х + SО2 → S + Н2О
1) Х + О2 → … + Н2О
2) Х + Nа → … + Н2
3) Х + СuО → N2 + …+ …
4) Х + Н2S → …
5) Х + СО2 → … + Н2О
Визначте речовину Х та закінчіть рівняння відповідних реакцій.
2) Х + Nа → … + Н2
3) Х + СuО → N2 + …+ …
4) Х + Н2S → …
5) Х + СО2 → … + Н2О
Визначте речовину Х та закінчіть рівняння відповідних реакцій.
9. Мінерал антимоніт складається з двох елементів. Для повного спалювання 680 г його необхідно 201,6 л кисню, при цьому утворюється 584 г стибій (ІІІ) оксиду і виділяється 134,4 л сульфур (IV) оксиду (н.у.). Визначте формулу антимоніту. 

10. При пропусканні електричного розряду через просту газоподібну речовину відбулась хімічна реакція. Відомо, що вихідна речовина і продукт реакції при нагріванні взаємодіють з вугіллям і метаном СН4. Складіть рівняння всіх реакцій.
11. 224 г суміші залізних ошурків і порошку сірки прожарили без доступу повітря. Утворилась тверда суміш, яку розчинили в надлишку хлоридної кислоти (HCl). Після розчинення залишився нерозчинний жовтий осад і виділилось 44,8 л газу (н.у) з запахом тухлих яєць (H2S). Визначте склад вихідної суміші (в % по масі).
12. Доведіть, що до складу малахіту входить мідь. Опишіть хід роботи. Складіть рівняння відповідних реакцій.

9 клас 
1. В раковинах двостулкових молюсків зустрічаються кристали мінералу А довжиною понад 7 см, а в тропіках живуть морські їжаки, які мають довгі голки з цього мінералу. При тривалому прожарюванні мінералу втрачається 44% його початкової маси і виділяється газ, відносна густина якого за воднем становить 22. Визначте склад мінералу, якщо відомо, що він складається з трьох елементів, один з яких – метал, а другий – Оксиген.
2. Металічна пластинка масою 50 г після перебування в розчині хлоридної кислоти зменшилась за масою на 1,68%, при цьому виділилось 0,336 л (н.у.) газу. З якого металу виготовлена пластинка?
3. Масова частка одновалентного металу в кристалогідраті його сульфату становить 14,3%. Встановіть формулу кристалогідрату. Що ви знаєте про його застосування?
4. Дано соду, цинк, мідний купорос і сульфатну кислоту. Які речовини можна добути, використовуючи лише дані реактиви? 

5. Після проведення реакції в газовій суміші (густина за повітрям 1,048) її густина за повітрям збільшилась до 1,310. При пропусканні продуктів реакції через розчин натрій гідроксиду об’єм газу зменшується вдвічі, а густина залишку за гелієм становить 8,00. Визначте якісний і кількісний склад (в об’ємних %) вихідної газової суміші, склад суміші після реакції, складіть рівняння відповідних реакцій. 
6. Просту речовину масою 4 г, утворену елементом А, спалили в атмосфері кисню. Одержану речовину розчинили в 60 г розчину натрій гідроксиду (масова частка лугу 20%). Визначте елемент А, якщо відомо, що при розчинені утворилось 96 г розчину, а масова частка лугу зменшилась до 12,5%. 
7. До розчину, утвореного в результаті дії сульфатної кислоти об’ємом 71,4 мл (масова частка кислоти 39,2%, густина розчину 1,4 г/мл) на 14 г заліза, додали 150 г гарячого розчину барій сульфіду (масова частка розчиненої речовини 33,8%) і нагріли суміш до закінчення реакції. Обчисліть масові частки речовин в розчині після закінчення досліду. 
8. В чотирьох пробірках під номерами знаходяться розчини речовин: HCl, СаСl2, KCl, FeCl3. В кожну з них долили розчин натрій карбонату. В пробірці №1 видимих змін не відбулось. В пробірці №2 випав осад. В пробірці №3 виділився газ. В пробірці №4 одночасно випав осад і виділився газ. Розчини яких речовин знаходились в кожній пробірці? Складіть молекулярні, повні і короткі йонні рівняння кожної з реакцій. 
9. Газова суміш, що містить два галогеноводні, має густину за воднем 38. Об’єм цієї суміші за н.у. був поглинутий таким самим рівним об’ємом води. На нейтралізацію 100 мл утвореного розчину було витрачено 11,2 мл 0,4 М розчину натрій гідроксиду. Визначте, які галогеноводні могли бути в даній суміші. Розрахуйте об’ємні частки кожного з газів у вихідній суміші. Запропонуйте спосіб визначення якісного складу газової суміші. 
10. Суміш карбонатів натрію і калію масою 10 г розчинили у воді і додали в неї надлишок хлоридної кислоти. Газ, який виділився, пропустили через трубку з натрій пероксидом Nа2О2. Утворився кисень, якого вистачило, щоб спалити 1,9 л водню (н.у.). Складіть рівняння реакцій і розрахуйте масові частки кожного з карбонатів у вихідній суміші. 
11. В чотирьох пробірках містяться вода, розчин лугу КОН, розчин натрій карбонату і розчин хлоридної кислоти. Опишіть, як визначити, що знаходиться в кожній пробірці, маючи лише розчин фенолфталеїну. 
10 клас 
1. При змішуванні двох білих порошків вони повністю взаємодіють при слабкому нагріванні, утворюючи суміш трьох газів А, В і С в об’ємному співвідношенні 1:1:2 із відносною густиною за воднем відповідно 52, 16 і 65,6. Гази В і С – прості речовини, входять в склад повітря. Газ А – бінарна сполука, яка містить фтор. Розшифруйте всі речовини і напишіть рівняння описаної реакції. 
2. Суміш оксидів карбону об’ємом 1 м3 (н.у.), відносна густина якої за воднем 16, пропустили через 56 кг 1%-вого розчину калій гідроксиду. Визначте якісний склад і масу продуктів реакції. 
3. В чотирьох склянках містяться розчини таких солей: алюміній сульфату, амоній хлориду, барій нітрату та натрій карбонату. Як, використовуючи лише натрій гідроксид та хлоридну кислоту, визначити кожну з речовин? Наведіть відповідні рівняння реакцій. 
4. Яку масу октагідрату барій гідроксиду слід добавити до 100 мл розчину, в якому масова частка сульфатної кислоти 40% (густина 1,3 г/см3), щоб добути розчин з масовою часткою сульфатної кислоти 10%? 
5.В результаті розчинення у воді 2,0 г суміші гідридів двох лужних металів виділилось 3,36 л водню (н.у.). Визначте, гідриди яких металів були в суміші, якщо відомо, що кількості речовин лугів, що утворились, відносяться як 5:1. 
6.В трьох склянках містяться зразки металів – алюмінію, цинку і срібла. Етикетки від склянок загублені. Щоб визначити, в якій склянці міститься кожний з металів, на них подіяли концентрованим розчином хлоридної і нітратної кислот, а також концентрованим розчином калій гідроксиду. Результаті спостережень наведені в таблиці (знак „+” означає, що реакція відбувається, а знак „–” – реакція не відбувається. 
Які метали позначені під номерами 1, 2, 3? Складіть рівняння відповідних хімічних реакцій. 
7. Яку масу дигідрату барій хлориду слід добавити до 100 мл розчину сульфатної кислоти (масова частка кислоти в розчині 40%, густина розчину 1,3 г/см3), щоб добути розчин з масовою часткою барій хлориду 10%? 
8. Суміш натрій пероксиду (Nа2О2) і калій надпероксиду (КО2) використовується в підводних човнах для регенерації повітря. Якими повинні бути масові частки компонентів у суміші, щоб тиск повітря у відсіках підводного човна залишався сталим? 
9. При змішуванні двох білих порошків вони повністю взаємодіють при слабкому нагріванні, утворюючи суміш трьох газів А, В і С в об’ємному співвідношенні 1:1:2 із відносною густиною за воднем відповідно 52, 16 і 65,6. Гази В і С – прості речовини, входять в склад повітря. Газ А – бінарна сполука, яка містить фтор. Розшифруйте всі речовини і напишіть рівняння описаної реакції. 
10. В трьох склянках містяться зразки металів – алюмінію, цинку і срібла. Етикетки від склянок загублені. Щоб визначити, в якій склянці міститься кожний з металів, на них подіяли концентрованим розчином хлоридної і нітратної кислот, а також концентрованим розчином калій гідроксиду. Результаті спостережень наведені в таблиці (знак „+” означає, що реакція відбувається, а знак „–” –реакція не відбувається. 
Які метали позначені під номерами 1, 2, 3? Складіть рівняння відповідних хімічних реакцій. 
11 клас 
1. Розгляньте ланцюжок перетворень: 
2. Б + С2Н5Сl = Г
3. Г + С2Н5Сl = Д + А
4. Б + ТіСl4 = А + Е
5. Б + С4Н8Сl2 = А + Ж
6. Б + N2О4 = И + NО
Розшифруйте речовини А–И, якщо відомо, що речовина А надає гіркого смаку морській воді. Б, В і Е є простими речовинами. Реакції 1 і 4 відбуваються за високої температури. Реакція 1 відбувається при дії електричного струму. Реакцію 2 проводять в діетиловому етері.Напишіть рівняння реакцій 1–6. Що може являти собою речовина Ж, назвіть її.
2. В результаті дегідратації суміші двох аліфатичних одноатомних спиртів виділилось 14,4 г води і утворилось 52,8 г суміші чотирьох органічних сполук. Умовно приймаємо, що дегідратація відбулась кількісно, а органічні речовини утворились в рівних мольних співвідношеннях.Встановіть будову вихідних сполук.Відповідь поясніть рівняннями реакцій, що відбуваються, і відповідними розрахунками.
3. Газоподібний насичений нециклічний вуглеводень об’ємом 224 мл (н.у.) спалили і продукти горіння було повністю ввібрано вапняною водою об’ємом 1 л, в якій масова частка розчиненої речовини 0,148% (густина розчину 1,0 г/мл). Визначте молекулярну формулу вуглеводню.
4. Дано три однакові колби з безбарвними розчинами. Відомо, що в одній з них з находиться барій хлорид, в другій – хлоридна кислота, а в третій – натрій карбонат. Як, використовуючи лише дві пробірки, і не використовуючи інших реактивів, визначити, в якій колбі знаходиться кожний з розчинів. Складіть рівняння відповідних реакцій. 
5. Алкен А масою 5,6 г прореагував з 8,1 г бромоводню. Добуту речовину Б обробили металічним натрієм, в результаті чого добули вуглеводень В.Зобразіть структурну формулу алкена А. Вкажіть всі можливі ізомери.Наведіть всі можливі структури речовин Б і В.Чи залежить будова Б і В від умов реакції А з НВr? Відповідь поясніть.
6. Розшифруйте ланцюжок перетворень:
1. А + NаОН Б + В
2. А + Nа2СО3 Б + Г
3. А + НСl = Д + В
4. А + С(графіт) = Е + Ж
5. Ж + О2 = Г
6. З + О2 = А + И
7. Е + НСl = Д + Н2
8. С10Н8С4 + Е = С10Н8 + Д
Елемент, який утворює просту речовину Е, у вигляді катіона входить до складу фермента карбоангідрази, який в організмі людини забезпечує взаємодію В і Г. Речовина А використовується в фарбах, а також як компонент косметичних і лікарських препаратів, зубних цементів. Речовина З в природі трапляється у вигляді мінералу сфалериту або вюрциту.Встановіть речовини А–И. Складіть рівняння реакцій 1–8.
7. Для повного спалювання суміші парів циклогексану, толуену і етилену необхідний об’єм кисню, який в 6 разів перевищує об’єм вихідної суміші (об’єми виміряні за однакових умов). Обчисліть об’ємну частку (у %) етилену в суміші.
8. Складіть план розпізнавання суміші катіонів: амонію, барію, феруму(ІІ) і (ІІІ), алюмінію та аргентуму. Наведіть рівняння відповідних реакцій.
9. Є суміш алкану і кисню з відносною густиною за воднем 16,67. Після повного згоряння алкану і приведення суміші до стандартних умов, добули суміш газів з відносною густиною за воднем 19. Визначити формулу алкану.
10. В результаті прожарювання гідроксиду А невідомого металу Е у вакуумі добули твердий бінарний залишок Б (містить 27,6% Оксигену за масою) і газову суміш з відносною густиною за воднем 6,3. Розрахуйте склад газової суміші в масових і об’ємних частках.Визначте формули А і Б. Відповідь підтвердьте розрахунком. Напишіть рівняння реакції, що відбувається. 
11.В п’яти пронумерованих, але не підписаних, пробірках містяться розчини таких речовин: форміатної кислоти, фенолу, гліцерину, глюкози, сахарози. Складіть план розпізнавання вмісту кожної з пробірок. Відповідь підтвердьте рівняння ми відповідних реакцій.


Немає коментарів :

Дописати коментар