На допомогу учням

                               









      

ЦІКАВІ ДОСЛІДИ ДЛЯ НАЙМЕНШИХ

Чарівна рідина

У пробірку з крохмальним клейстером (приготування клейстеру див. у досліді «Синій крохмаль») капніть декілька крапель світло-жовтого розчину йоду. Утворюється речовина синьо-фіолетового кольору. Нагрівайте пробірку акуратно, не доводячи до кипіння (йодні пари не повинні звітритися). Забарвлення зникло.
Опустіть пробірку в холодну воду (можете приховати її від глядачів), накрийте чарівною тканиною, промовляйте заклинання якомога довше, щоби пробірка встигла остигнути. Йод знову сполучиться із крохмальним клейстером, і синьо-фіолетове забарвлення з’явиться знову. Цей дослід можна повторювати кілька разів. Можете дозволити продемонструвати його комусь із гостей.
Напис, що зникає
Синім крохмалем (крохмальним клейстером, змішаним зі спиртовим розчином йоду) можете написати на аркуші паперу «Дива завершено». Якщо тепер потримати аркуш над гарячою плитою, а потім змахнути над ним серветкою, від напису не залишиться і сліду. Це значить, що дива можна продовжити…

Моментальна картина

Якщо ви добре малюєте, намалюйте жартівливі портрети гостей розчином фенолфталеїну (заздалегідь). Покропіть їх розчином питної соди — з’явиться малинове зображення. Якщо потім покропити розчином оцту, зображення зникає. Так, міняючи розчини, можна кілька разів проявляти і знову знебарвлювати портрети.

«ФАРАОНОВІ ЗМІЇ»

У стару тарілку насипте конусом пісок і просочіть його етиловим спиртом. У центрі зробіть заглиблення й насипте суміш питної соди й цукрової пудри (1:6). Щоби приготувати цукрову пудру, кристалики цукру розтовчіть у ступці. Підпаліть спирт. Під час горіння спирту виділяється багато тепла, цукор обвуглюється, сода розкладається з виділенням вуглекислого газу. Вуглекислий газ підштовхує масу, що обвуглилася, і здається, нібито з піску повзе «змія». Чим довше горить спирт, тим довшою виходить «змія».

Одночасно на шматочок сухого пального можна покласти дві-три таблетки фталазолу (є в домашній аптечці) та підпалити. Миттєво почнуть повзти чорні «змії».

ВОДНА ВЕСЕЛКА

Ще один цікавий дослід для дітей дошкільного віку — водна веселка. Дивовижно, як за допомогою маленьких хитрощів змінюється колір води в посудині! Отож, налийте воду в прозору банку і додайтетаблетку фенолфталеїну (продається в будь-якій аптеці). Рідина у банці буде прозорою. Але варто Вам додати розчин харчової соди — і вода тієї ж миті набуде яскраво-малинового кольору. Ось такі чудеса!
Коли радість від чарівного перетворення трішки згасне, додайте в малинову воду лимонну кислоту абооцет — і рідина знову стане прозорою.
ДОМАШНІ КРИСТАЛИ

Дуже цікаве заняття, а головне — зовсім просте. Разом з малюком приготуйте перенасичений сольовий розчин, щоб нова порція солі не розчинялася у воді. А тепер помістіть в склянку з розчином дріт з петелькою на одному кінці. Пройде кілька днів — і на ньому з'являться (так-так!) кристали. А якщо Ви ще й харчовий барвник в розчин додасте, то у Вас вийде, приміром, «справжній» сапфір (якщо барвник синього кольору) або рубін (якщо червоного).

"ЯЙЦЕ - СУБМАРИНА"

Для досліду знадобиться сіль, велика ємність, сире яйце й вода. Заповни посудину до половини водою, акуратно опусти туди яйце. Яйце, звичайно ж, потоне. Потім дістань яйце, насип у воду побільше солі, залежно від об'єму води. Нехай дитина розмішає воду до повного розчинення солі, знову покладіть яйце у воду. Цього разу яйце має спливти на поверхню. Якщо раптом воно не спливає, досипте солі.

Дитині старшого віку можна пояснити, що солона вода тримає предмети, тому що її густина вища. А малюкові просто скажи, що вода стала іншою й завдяки солі тримає яйце.

"НЕВИДИМЕ ЧОРНИЛО"

Прекрасний дослід для дітей, особливо для хлопчиків, які люблять гратися у шпигунів. Для досліду треба взяти аркуш білого паперу, пензлика, молоко або лимонний сік, свічку.

Проводити дослід треба так: у маленьку посудину налий трохи молока або лимонного соку. Нехай малюк пензликом на білому аркуші паперу щось намалює або напише. Потім залиш папір, щоб він просох.

Напис зникне. Потім просохлий аркуш паперу потримайте над полум'ям свічки на відстані не менше 10 см. Щоб напис проявився, постійно рухайте аркуш туди-сюди. І стежте, щоб він не встигнув загорітися.

"ЧАРІВНІ ПАПІРЦІ"

Цей старий дослід проводили ще наші батьки, щоб розважити нас. Візьми й надуй звичайну повітряну кульку, заготов маленькі шматочки паперу.

Потри кульку об вовняну тканину або об волосся. І нехай дитина піднесе кульку до папірців. Папірці повинні ніби "примагнітитися" до кульки. Дитині старшого віку можна пояснити, що це сталося завдяки статичній електриці.

"СМАЧНІ КРИСТАЛИ"

Для досліду потрібна склянка, цукор, скріпка, олівець або соломинка, і товста бавовняна нитка. Наберіть у склянку дуже гарячу воду, додайте в неї цукор, розмішуючи ложкою, поки він не перестане розчинятися.

Тільки робити це треба швидко, щоб у воді розчинилося якомога більшу кількість цукру. Потім закріпи нитку на середині олівця, а на інший кінець нитки прив'яжи скріпку або щось важке. Потім помісти олівець на склянку, а нитка при цьому повинна опуститися в розчин і залишатися там натягнутою.

Поставте цю конструкцію у прохолодне місце на кілька днів. Нитка обросте білими цукровими кристалами, які малюк зможе навіть скуштувати на смак.

"ЩО РОЗЧИНЯЄТЬСЯ, А ЩО НІ"

Цей дуже пізнавальний дослід розрахований на дитину 4-5 років. У результаті такої розвиваючої гри малюк дізнається про властивості тих речовин, які оточують його в повсякденному житті.
Для досліду знадобиться 4 склянки з теплою водою, цукор, сіль, гречка та олія. Наповніть усі склянки водою, потім у кожну склянку насипайте по черзі по ложці однієї з речовин. Помішуючи воду в кожній ємності, спостерігайте з малюком за реакціями.
Зрозуміло, що цукор і сіль розчиняться, зерна гречки опустяться на дно, а олія плаватиме на поверхні води. Висновок простий: усі речовини по-різному взаємодіють з водою.

НЕЗВИЧАЙНІ КВІТИ

Купуйте букетик гвоздик білого кольору. Кожну помістіть в прозору вазочку, попередньо зробивши на стеблі зріз. Після цього додайте в кожну вазочку харчовий барвник різного кольору - наберіться терпіння і зовсім скоро білі квіти забарвляться в незвичайні відтінки.

КОЛЬОРОВІ БУЛЬБАШКИ

Для цього досвіду нам знадобиться пластикова пляшка. Наповніть її водою і соняшниковою олією у рівному співвідношенні, при цьому третину пляшки залиште порожньою. Додайте трохи харчового барвника і щільно закрийте кришку. Дитина із здивуванням помітить, що рідини не змішуються - вода залишається на дні і забарвлюється, а масло піднімається наверх, бо його структура менш важка і щільна. А тепер спробуйте струсити нашу чарівну пляшку - через кілька секунд все повернеться на круги своя. А тепер завершальний трюк - прибираємо її в морозильну камеру і перед нами ще один фокус: масло і вода помінялися місцями!

МАГІЧНА КУЛЬКА

Візьміть пластикову пляшку і повітряну кульку. Одягніть її на горлечко і помістіть пляшку в гарячу воду - кулька надується. Це сталося тому що тепле повітря, що складається з молекул, розширилося, зріс тиск і кулька надулася .

ЛИСТ- НЕВЕДИМКА

"Напишіть з дитиною листа за допомогою пера, вмочуючи його лише в сік лимону. Або — в розчин лимонної кислоти. А щоб його прочитати, розчиніть у воді кілька крапель аптечного йоду і трохи змочіть ним текст. Літери стануть видимі. Аналогічного ефекту можна добитися, написавши листа пензлем, змоченим в молоці. Прочитайте листа, потримавши його над парою або попрасувавши".

Немає коментарів :

Дописати коментар